יום שישי, 21 באפריל 2023

מהו חלום? יש לי תאוריה

 

מהו חלום? יש לי תאוריה, יתכן ומופרכת. רוב הסיכויים שמופרכת. אבל תאוריה. סתם משהו שקפץ לי בראש עקב חלום מוזר. כהנחת יסוד, אני מניח גם שכל אדם סביר חולם חלומות מוזרים לעתים. יש כאלה שיותר ויש שפחות. אבל כל אחד בטח יכול להיזכר בחלום לא הגיוני, שבא משום מקום, שהתערבבו שם אירועים מכל מיני מקומות וזמנים לא הגיוניים וצצו אנשים וחפצים מכל מיני זמנים.

היו חלומות שהיה כיף לדעת שהם היו רק בחלום והיו חלומות שהתאכזבנו שהם לא מציאות וניסינו להירדם שוב שימשיך החלום.

 

התאוריה (זה דמיוני, אל תיקחו את זה כבד):

 

כל אדם סביר עובר בחייו דברים טובים ודברים רעים, דברים מפחידים ודברים משמחים, דברים מסוכנים ודברים מענגים, מצבי אקסטרים ולהפך, מצבי בטלה ובהייה ודברים רגילים. כל אחד אכל בחייו מאכלים טעימים ומאכלים דוחים, היה לו חם וקפא מקור וכו' וכו' וכנראה יש "מחלקה" במוח, באזור התת מודע, שאוגרת בתוכה כמו R דיסק מתוחכם (הרבה יותר מתוחכם מה R דיסק הכי חזק שקיים כיום) את כל האינפורמציה וזה יושב שם בכמעין ספריה בתוך גלגל ענק במושגי מוח להלכה (מיקרוסקופי למעשה).

 

כל אחד בלידתו מקבל מתנה תסריטאי מיקרוסקופי לכל החיים. מקום מושבו, מקום מגוריו ב"מחלקה" מיוחדת (מיקרוסקופית) באזור תת המודע במוח. התסריטאי תקוע שם לכל חייו וחייו תלויים במידת יעילותו. תמשיך לחלום סימן שאתה חי, סימן שהתסריטאי חי. רצונו של התסריטאי שתישאר חי. אתה חי, הוא חי. התסריטאי יעיל ומתוחכם, אך גם מוגבל למידע שהוא מצליח לדלות, ותפקידו להפעיל את המוח שלא יתנוון כשבעליו ישן. אם יתנוון המוח, הלך על התסריטאי, לכן הוא עובד לפעמים בלי היגיון ומייצר חלומות מוזרים, אבל העיקר שהוא מייצר. אף אחד לא הכניס סעיף בחוזה עם התסריטאי על טיב החלומות אלא אך ורק התחייב התסריטאי בחוזה לייצר חלומות. התסריטאי יכול להתקיים לטווח ארוך בתנאי שיבצע את עבודתו. לתסריטאי יש זמן מוגבל לעבוד (כשאתה ישן בלבד) ולכן הוא עובד מהר. הארכיון בתוך המחלקה (בתוך המוח) מעין גלגל מסתובב שפולט מידע ללא בחירה, ללא שליטת התסריטאי, והתסריטאי חייב לאסוף את המידע שנפלט מהגלגל מהר וממנו לייצר "סרט".

 

בתסריט אחד למשל, חלום שהיה לי, התסריטאי יכול למשל לדלות מידע עקב סרט שראינו ביום השואה, לדלות מאכל (נניח ספגטי) שאכלנו באותו יום או בסמוך לכך, אזור טריטוריאלי ששהינו בו בזמן מסוים, אדם מסוים מההיסטוריה שלנו ולייצר "סרט" שבשבילנו הוא חלום:

 

החלום: חייל נאצי רודף אחריך ואחרי אדם מהילדות שלך, אתם רצים ומטעים את החייל הנאצי, עוברים מרחוב לרחוב, מדלגים בין הסמטאות ורועדים מפחד, רואים מעין תעלה, יורדים אליה, מסתתרים בה ושניכם אוכלים מקערה ספגטי.

 

 

כל אחד חווה להערכתי חלומות מוזרים.

 

עוד חלום אפשרי ולא הגיוני. התסריטאי דלה מהארכיון את הרכב שלך, צרור מפתחות שלך, פלסטיני שראית בחדשות בטלויזה, מגרש חניה נטוש, אולם קולנוע, חברה שהיתה אתך בסרט, פחח הרכב שלך, פח צבע לבן, פלסטר וייצר "סרט" שבשבילנו חלום:

 

החלום (שחלמתי): אספת את החברה שלך עם רכבך (לא משנה שאתה נשוי +ילדים, התסריטאי הביא חברה מהנערות שלך), ואתם נוסעים ומחנים את הרכב במגרש חניה נטוש. נכנסים לסרט באולם קולנוע מפואר, שלא קשור למגרש החניה הנטוש, ושם מלא אנשים, חלקם אתה מכיר, דמויות מכל מיני זמנים, לפתע, בלי קשר, אתה מגלה שאיבדת את צרור המפתחות שלך. אתה מחפש את המפתחות ומאבד עניין בסרט, יוצא, צועד במגרש הנטוש ולא מוצא את הרכב אולם לפתע אתה רואה פלסטיני נוהג ברכבך ומנסה לברוח ותוך כדי הוא נכנס בקיר וכל הרכב נמעך. הפלסטיני בורח ומי מופיע פתאום בחלום? כן, פחח הרכב שלך שאומר זה טוטאלוס זה טוטאלוס, יש לך ביטוח? ואתה עונה שלא, לפתע חוטף מכה, הפחח שם לך פלסטר וצובע אותו בלבן ו...מתעורר.

 

עוד חלום. התסריטאי דלה מהארכיון את הבית של חבר ילדות, הרחוב הישן של חבר הילדות, שלד בנין לא גמור, את ההורים של חבר הילדות, הרבה אנשים מוכרים מהילדות, גינה ובה שולחנות וכסאות, רישיון בניה, כבש שחוט.

 

החלום: ההורים של חבר הילדות מקבלים היתר בניה לבית גדול בשטח 230 מ"ר שבנו באופן לא חוקי בבית הישן של חבר הילדות. הם מקבלים רישיון גם על שלד בנוי עם תקרה אבל ללא קירות, בשטח של עוד 50 מ"ר. הורי חבר הילדות עורכים חפלה במרפסת ובגינה שלהם, מזמינים את כל תושבי השכונה וגם אנשים לא מוכרים, שולחן עמוס בכל טוב, שוחטים כבש ומכבדים את האורחים כיד המלך. הורי חבר הילדות נראים בשיא כוחם, עם הרבה בטחון עצמי, צוחקים וחזקים ונראים מאוד מאושרים ואומרים לכולם שהם יעשו מהשלד הבנוי יחידה נפרדת והכול חוקי ושזה לא עלה להם כלום.

 

(אגב, ההורים של חבר הילדות היו בדיוק ההפך – צנועים, שקטים, לא עושים דברים בניגוד למותר. אז מאיפה הביא התשריטאי דמויות הפוכות?).

 

למי אין חלומות מוזרים? למי אין חלומות מענגים? למי אין חלומות מפחידים? למי אין חלומות מצחיקים? למי אין חלומות מביכים? למי אין חלומות שאתה בטוח שזה אמיתי, צובט את עצמך (בחלום) ומתבעס שזה אמיתי ולפתע מתעורר ומגלה שזה היה באמת חלום. למי לא היו חלומות שהתאכזבנו שהם לא מציאות וניסינו להירדם שוב שימשיך החלום, נרדמנו שוב והחלום המשיך, גם זה קרה, חלום בהמשכים.

 

כל אחד, להערכתי, עבר חלומות מוזרים שאין קשר בינם לבין המציאות.

 

עכשיו נתתי לכם תאוריה. אפשרות לאיך נוצר חלום מוזר. מהמקורות אנו זוכרים בעיקר את חלומות יוסף במצרים. יוסף הוא גם השם של אבא שלי ז"ל. צירפתי תמונה מחלומות יוסף.

 

יוסף פותר החלומות, אבא שלי עליו השלום קראו לו יוסף, יהי זכרו ברוך.

חלום טוב חלום שלום

כתב: משה בן הרוש

 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה